وبلاگ

آشنایی با مزایا و معایب میزبان ابری

هر کدام از انواع هاست یا سرویس میزبانی می‌تواند دارای ویژگی‌های مثبت و منفی باشد. در واقع کاربران هر مدل از این هاست‌ها باید با توجه به نیازشان سرویس میزبانی خود را انتخاب کنند. اگر قصد تهیه سرویس میزبانی ابری را دارید، برای انتخاب بهتر نوع هاست خود، تا انتهای این مطلب را دنبال کنید تا با مزایا و معایب میزبان ابری آشنا شویم.

مزایای میزبان ابری

از اصلی ترین مزایا این سرویس باید به آپ‌تام بالا آن اشاره داشت که منجر به دسترسی بیشتر می‌شود. این یعنی در صورت بروز مشکل، سرورهایی دیگر به طور خودکار جایگزین می‌شوند تا زمانی که مشکل به وجود آمده برطرف گردد.

سرعت عمل و کارایی بالا این نوع هاست باعث شده تا انتقال سریع سایت‌ها فراهم گردند و همچنین پشتیبان گیری خودکار و ذخیره اطلاعات سبب می‌شود تا بازیابی مجدد اطلاعات حتی بعد از وقوع فاجعه نیز به سهولت امکان پذیرد.  

در قیاس با نگه‌داری هاست‌های سنتی یا همان سروروهای فیزیکی، هاست ابری از قیمت بسیار مناسب‌تری برخوردار است.

از دیگر مزایای سرویس ابری باید به انعطاف پذیری آن اشاره داشت. این امر سبب شده تا شرکت های نو پا و رو به رشد بتوانند به راحتی منابع مختلف، فضای ذخیره سازی و یا پهنای باند را  بر حسب نیازشان کم یا زیاد کنند.

معایب میزبان ابری

از آن‌جایی که سرویس میزبانی ابری همچنان در ابتدای راه توسعه خود قرار دارد، در کنار مزایای فراوانش، بدیهی است که تعداد معدودی معایب نیز داشته باشد. از اصلی ترین معایب این نوع سرویس می‌توان به امنیت داده‌ها اشاره داشت. برقراری موارد امنیتی به نسبت هاست معمولی کمی پیچیده‌تر است زیراکه باید بر روی چندین سرور اعمال شود.

از دیگر معایب آن می‌توان به عدم امکان تهیه بک‌آپ به طور فیزیکی اشاره کرد. دلیل این امر وجود پراکندگی اطلاعات بر روی سرورهای گوناگون است که سبب شده تا به سادگی نتوان نسخه پشتیبان تهیه کرد. برای این منظور، تعدادی از شرکت‌های سرویس دهنده اقدام به تهیه نوعی بکاپ مجازی از اطلاعات سایت می‌کنند که می‌تواند جایگزین خوبی برای بک‌آپ‌های فیزیکی باشد.

در خصوص هزینه نیز با این‌که بسیاری معتقدند که سرویس‌های میزبانی ابری از مقرون ‌به‌ صرفه‌ ترین سرویس‌های میزبانی وب محسوب می‌شوند، اما با این حال اگر وبسایت شما به منابع بسیار گسترده‌ای نیازمند باشد ممکن است که این میزان هزینه برایتان چندان به‌صرفه نباشد. پس بسیار مهم است که با توجه به نوع خدمات مد نظر خودتان تصمیم به تهیه یا عدم تهیه این نوع سرویس‌ها را بگیرید.

سخن پایانی

در این مطلب به طور مفصل به بررسی مزایا و معایب میزبان ابری پرداختیم. با مقایسه مزایا و معایب این نوع سرویس میزبانی، می‌توان دریافت که در ابتدا لازم است تا با توجه به نیاز وبسایت خود تصمیم به تهیه یا عدم تهیه این سرویس گرفت. همچنین در صورت قیاس بین مزایا و معایب این سرویس، با توجه به مزایای فراوانش می‌توان از معایب آن چشم‌پوشی کرد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.