وبلاگ

میزبانی ابری یا هاست ابری چیست؟

در این مطلب سعی داریم تا متوجه شویم که هاست ابری چیست، چه ویژگی‌هایی دارد، تفاوت آن را با هاست معمولی مورد بررسی قرار دهیم و در ادامه به انوع هاست و خصوصیات بارز هر کدام بپردازیم.

تعریف هاست ابری چیست؟

هاست ابری (Cloud Hosting) در واقع یک سرور و زیرساخت شبکه می‌باشد که به کمک نرم افزار، قابلیت این را دارد که یک سرور فیزیکی را به چند سرور مجازی بدل کند و خدمات میزبانی وب را به کاربران ارائه دهد.

ویژگی بارز هاست ابری؟

از ویژگی‌های بارز این نوع سرویس میزبانی این است که تمامی داده‌ها روی چند سرور مجازی میزبانی می‌شوند و در صورت از بین رفتن هر یک از سرورها، سرور دیگری برای آنلاین نگه داشتن وبسایت وجود خواهد داشت. این موضوع سبب می‌شود تا مدت زمان فعال بودن سایت افزایش پیدا کند و سرعت سایت نیز بالاتر برود.

هاست ابری چیست

انواع هاست ابری

به طور معمول سه نوع میزبانی یا هاست ابری وجود دارد. هاست ابری خصوصی، هاست ابری عمومی و هاست ابری ترکیبی.

1-هاست ابری خصوصی (Private Cloud):  در هاست ابری خصوصی از زیرساخت‌های جداگانه استفاده می‌شود که نیازی به اشتراک گذاری منابع و سخت افزار خود با هیچ حساب یا سایت دیگری نمی‌باشد. از این رو هزینه این نوع هاست بیشتر از هاست عمومی است ولی به‌ مراتب از امنیت و کنترل بیشتری نسبت به هاست عمومی برخوردار است.

2-هاست ابری عمومی (Public Cloud):  این نوع هاست در واقع یک سرور اشتراکی است که مجموعه‌ای از دستگاه‌های شبکه‌ای داده‌های چندین سایت را می‌تواند در خود ذخیره کند. هزینه منبع و سخت افزاری آن بین چندین حسابی که به صورت مجازی درآمده‌اند تقسیم می‌شود. از آن‌جایی که حساب‌ها در سرورهای مجازی جداسازی می‌شوند، نمی‌توان در این سرورها فضای دیسک، قدرت پردازش و … را با حساب‌های دیگر به اشتراک گذاشت.

3-هاست ابری ترکیبی (Hybrid cloud hosting): این نوع هاست همان‌طور که از نامش پیداست، تلفیقی از ویژگی‌های هاست ابری عمومی و خصوصی را دارا می‌باشد. این هاست یک ابر خصوصی را با چند سرویس ابری عمومی با نرم افزار اختصاصی ترکیب می‌کند و از این طریق ارتباط بین هر سرویس مجزا امکان‌پذیر می‌شود.  

تفاوت هاست معمولی با هاست ابری چه میباشد؟

از  مهم‌ترین برتری هاست ابری در مقایسه با هاست معمولی، تفاوت در امنیت و عملکرد بهتر وب‌سایت را می‌توان اشاره داشت. در تجارت‌های رو به رشد، نیاز به منابع سرور نامحدود در سطح جهانی وجود دارد که هاست ابری با افزایش ترافیک وب‌سایت این کار را به خوبی انجام می‌دهد. همچنین مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری می‌تواند منجر به خرابی وب‌سایت شوند و اگر پشتبانی به‌سرعت مشکل را برطرف نکند، ممکن است تا چندین ساعت وب‌سایت شما از دسترس خارج شود. در صورتی‌که هاست ابری این‌گونه عمل نمی‌کند و در صورت خرابی یک سرور به سرعت آن را با سروری دیگر جایگزین می‌شود. در خصوص هزینه نیز این دو هاست با هم تفاوت‌هایی دارند. در هاست معمولی لیست خدمات و هزینه‌ها ثابت و مشخص است ولی در هاست ابری فقط برای منابعی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، ملزم به پرداخت هزینه می‌شوید.

سخن پایانی

در این مطلب دریافتیم که هاست ابری چیست و چه انواعی دارد، ویژگی‌های مختص هاست ابری را مرور کردیم و در ادامه تفاوت آن با هاست معمولی را مورد بررسی قرار دادیم.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.