وبلاگ

بررسی پهنای باند هاست سایت و اهمیت آن

پهنای باند هاست یک وبسایت، درواقع مجموعه دیتایی است که سایت شما می‌تواند در یک زمان مشخص به کابر انتقال دهد. این مقدار معمولا با واحد گیگابایت (GB) محاسبه و فروخته می‌شود. البته بعضی از کمپانی‌های هاستینگ ممکن است به شما پیشنهاد “پهنای باند نامحدود” در پکیج‌های خود را بدهند که این مورد را بعدا بیشتر بررسی خواهیم کرد.

ساده‌ترین راه درک پهنای باند این است که به آن به چشم قطر یک لوله نگاه کنیم. یک لوله بزرگ می‌تواند مقدار آب بیشتری را در یک زمان مشخص نسبت به یک لوله کوچکتر جا به جا کند. به همین حالت، پهنای باند بیشتر به معنی حجم دیتا و اطلاعاتی است که در یک زمان قادر به جابه جایی است.

بررسی پهنای باند هاست سایت و اهمیت آن

مقدار پهنای باند نشان دهنده سرعت سایت شما در انتقال محتوا به مخاطبان‌، حین ترافیک‌های سنگین است. پهنای باند هاست یکی از نکات مهم و ویژگی‌های ارزشمند برای گسترش سایت و پیشرفت کسب و کار دیجیتالی‌تان است. پهنای باند بزرگتر به صاحبان سایت امکان ارتقا ویژگی‌های محتوا را داده تا برای کاربران مطلوب‌تر جلوه کند.

به عنوان صاحب وبسایت شما می‌توانید به سادگی پهنای باند‌تان را چک کنید. تنها کاری که لازم است انجام بدهید، ورود به اکانت وردپرس هاست‌تان است تا به منوی داشبورد دسترسی پیدا کنید.

 پهنای باند نامحدود چیست؟

همانطور که چیزی به نام ” فضای ذخیره‌سازی نامحدود” بر روی سرور وجود ندارد، “پهنای باند نامحدود” هم چیزی جز کلاه‌برداری نیست.

شاید بارها به شرکت‌های ارائه‌دهنده میزبانی وب که مدعی پهنای باند نامحدود هستند، برخورده باشید، این شرکت‌های اغلب همراه پهنای باند نامحدود، دامنه نامحدود و یا حتی فضای دیسک نامحدود نیز تبلیغ می‌کنند. اما مهم است بدانید که این پکیج‌ها دروغ هستند و هر کمپانی ارائه دهنده هاستی، دارای محدودیت پهنای باند و فضای ذخیره‌سازی است.

حالا چرا این شرکت‌ها چنین حرفی می‌زنند؟ زیرا آن‌ها می‌دانند در شرایط نرمال هیچ سایتی بر روی سرور اشتراکی، تمام فضای پهنای باندش را مصرف نمی‌کند. بنابراین دروغی در کارشان نمایان نمی‌شود. پس به جای توضیح دادن پهنای باند به مشتریانی که دانش تخصصی  ندارند، شرکت‌های ارائه دهنده هاست کار آسان‌تر را انتخاب می‌کنند و فقط از عبارت پهنای باند نامحدود برای هاست سایت استفاده می‌کنند. در ضمن نیازی به گفتن نیست که عبارت پهنای باند نامحدود فوق‌العاده به نظر می‌رسد.

اما چیزی که آن‌ها به شما نمی‌گویند این است که مقدار استفاده شما از  CPU(Central Processing Unit) سرور دارای محدودیت است و اگر شما از محدودیت عبور کنید، سایت‌تان به صورت موقت بسته می‌شود و آن موقع است که آن‌ها می‌توانند به شما پیشنهاد خرید میزبانی ارتقایافته‌ای را بدهند که البته قیمتش هم بیشتر است.

پهنای باند مناسب هاست وب سایت

با در نظر گرفتن اینکه پرداخت بالاتر و غیرضروری برای پهنای باند، یک هزینه اضافی است؛ اگر از فضایی که در اختیارتان است به مقدار لازم استفاده نکنید، سایت شما غیرفعال می‌شود.

مقدار پهنای باند مورد نیاز شما به فاکتورهای زیر بستگی دارد:

-سایز و اندازه صفحات.

-تعداد مخاطبان و کاربران.

-تعداد صفحاتی که هر کاربر واردش می‌شود.

اگر تازه کار هستید، هاست سایت شما به پهنای باند زیادی احتیاج ندارد. یک هاست اشتراکی ساده می‌تواند نیازتان را برآورده کند. اما اگر سایت شما همینطوری کاربران زیادی دارد و شما از یک عالمه محتوا با گرافیک بالا ( مثل عکس، ویدئو، موزیک، محتواهای قابل دانلود و… ) استفاده می‌کنید؛ پس به پهنای باند بزرگتری نیاز دارید.

محاسبه پهنای باند هاست سایت

در صورتی که تازه سایت‌تان را راه انداختید و کاربران زیادی ندارید، هنوز زمان محاسبه پهنای باند براش ما فرا نرسیده. پس فعلا عجله نکنید و روی گسترش سایت‌تان متمرکز شوید.صحبتمان با کسانی است که به محدودیت پهنای باندشان رسیده‌اند و باید پلن میزبانی‌شان را ارتقا دهند. در این صورت بهتر است خودتان پهنای باند مناسب را محاسبه کنید و همینطوری به غریبه‌ها اعتماد نکنید.

انجام این کار بسیار ساده است، اما قبلش به خاطر بسپارید که شرکت میزبانی شما پهنای باندتان را بررسی می‌کند و به صورت متوالی دیتاهایی که از سایت‌تان انتقال می‌دهید، ثبت می‌شود. حالا با دونستن این مسئله، روش محاسبه پهنای باند را توضیح می‌دهیم:

-قدم اول: مقدار مخاطبان ماهانه‌تان را دربیارید و ثبت کنید: این اطلاعات در داشبورد وردپرس و Google Analytics به راحتی قابل مشاهده است.

-قدم دوم: میانگین تعداد کاربران بر روی مقدار بازدید صفحاتتان را به دست بیاورید: این اطلاعات نیز در Google Analytics و وردپرس قابل برداشت است، شما می‌توانید ببینید به طور میانگین هرکاربر چه صفحاتی را در سایت شما چک می‌کند.

-قدم سوم: میانگین سایز صفحات‌تان را روی گوگل، محاسبه کنید: شما می‌توانید از ابزارهای مناسب استفاده کرده و دربیارید سایز صفحات وبسایت را به دست بیارید. هر تعداد صفحه‌ای را که می‌تواند چک کنید تا میانگین‌تان دقیق‌تر باشد.

زمانی که هم سه قدم را انجام داده و اعداد را ثبت کردید، از طریق فرمول زیر پیش بروید.

تعداد کاربران ماهیانه × میانگین بازدید سایت × میانگیز سایز صفحات وب

برای مثال اگر شما به صورت ماهیانه 8000 بازدید دارید، که هر کدام از آن‌ها به صورت میانگین 3 صفحه را چک می‌کنند و سایز صفحات‌ وبسایت‌تان هم حدودا 2.5 MB است، پهنای باند شما به این صورت درخواهد آمد:

8000 × 3 × 2.5 = 60000 MB  و یا ماهیانه 60 مگابایت

کلام آخر

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد، جهت خرید پلن‌های هاست ایران، فرانسه و آلمان به سایت ما مراجعه کنید.

منبع

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.